Każda aktywność człowieka powoduje powstanie jednocześnie wilgoci, dwutlenku węgla (CO2) oraz niepożądanych zapachów.
- – Wilgotność: Jedna osoba podczas godzinnej aktywności wraz z powietrzem wydychanym emituje średnio 50 gramów wody
– CO2: W ciągu godziny oddychania jedna osoba produkuje średnio 19 litrów dwutlenku węgla
– Niepożądane zapachy: zarówno oddychanie, pocenie się jak i czynności związane z gotowaniem, myciem i toaletą szybko zanieczyszczają powietrze i powodują powstawanie niepożądanych zapachów. - Przy braku sprawnej wentylacji, wilgoć generowana przez ludzką aktywność będzie akumulować się w pomieszczeniu aż do osiągnięcia poziomu krytycznego i niepożądanych widocznych skutków:
- – Nadmiar wilgoci w powietrzu kondensuje się na najzimniejszych częściach mieszkania powodując niebezpieczne zawilgocenie ścian i okien.
– Jakość powietrza szybko pogarsza się (wzrost poziomu CO2 i przykrych zapachów) co powoduje złe samopoczucie lokatora - OBECNIE JESZCZE BARDZIEJ NIŻ KIEDYŚ
należy zwracać uwagę na odpowiednią wentylację:
Konstrukcja nowych budynków jak również termorenowacja budynków zamieszkanych ma na celu wprowadzenie oszczędności związanych z ogrzewaniem.
Realizacje te charakteryzują się więc:
- – całkowicie szczelnymi i izolującymi termicznie oknami
– zewnętrznymi ścianami całkowicie nieprzepuszczalnymi i izolującymi - W konsekwencji: Bez drogi napływu,
ŚWIEŻE POWIETRZE NIE DOSTAJE SIĘ DO MIESZKANIA
(zwłaszcza przy wentylacji naturalnej) nawet wtedy gdy w mieszkaniu znajdują się kratki zamontowane na przewodach wentylacyjnych w kuchni i łazience.
NADMIAR PARY WODNEJ W POWIETRZU BĘDZIE SIĘ KONDENSOWAĆ na najzimniejszych częściach mieszkania (tzw. mostkach cieplnych) to znaczy na ŚCIANACH (niebezpieczeństwo dla konstrukcji
budynku) oraz na OKNACH (najczęściej dostrzegane – zaparowane szyby).
Przy braku napływu świeżego powietrza jego jakość w pomieszczeniu będzie się obniżać powodując u lokatora poczucie dyskomfortu i zmęczenia.
CO TRZEBA ZROBIĆ dla poprawy sytuacji?
- – Umieścić w pokojach nawiewniki tak aby stale doprowadzały powietrze do mieszkania
– Zapewnić drogę przepływu powietrza wewnątrz mieszkania pozostawiając szczeliny pomiędzy drzwiami wewnętrznymi a podłogą
– Zamontować kratki wywiewne (przy wentylacji naturalnej) na przewodach wentylacyjnych w pomieszczeniach technicznych (kuchnia, łazienka i toaleta). Zapewnią one wyciąg powietrza w wielkości uzależnionej od rzeczywistych. - PAMIĘTAJMY, ŻE TYLKO TYLE POWIETRZA WYDOSTANIE SIĘ Z MIESZKANIA ILE WCZEŚNIEJ DO NIEGO WPUŚCIMY.