Klub modelarstwa lotniczego

Masz pytania

Skontaktuj się z nami jeśli masz jakieś pytania lub chcesz zgłosić swoje uwagi lub propozycje.

Klub modelarstwa lotniczego

Instruktor: mgr inż. Janusz Rutkowski

Chętnych do budowania modeli latających zaprasza Klub Modelarstwa Lotniczego mieszczący się w piwnicy bloku nr 22D na Osiedlu Łużyckim.

poniedziałek - 17.00 - 19.00
środa - 17.00 - 19.00
piątek - 17.00 - 19.00

Świebodzińskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych – organizacja pożytku publicznego, wspierająca od lat Klub Modelarstwa Lotniczego przy Świebodzńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom za przekazywanie 1% podatku w ubiegłym roku.
Mając nadzieję na Państwa przychylność w roku bieżącym, prosimy o dalsze wspieranie naszej działalności.
Nr KRS 0000216950

O Klubie

Klub Modelarstwa Lotniczego gromadzi pasjonatów „małego lotnictwa” pragnących budować modele latające. Po drodze do tego celu powinni nauczyć się wielu niezbędnych rzeczy, teoretycznych i praktycznych, a przede wszystkim dokładności i krytycznej oceny swojej pracy. Mnóstwo godzin spędzonych w modelarni znajduje ukoronowanie, a modelarz pełnię satysfakcji, kiedy model wykonuje swój pierwszy poprawny lot. To wartościowa rozrywka, ale też forma rekreacji i sportu, wymuszająca pobyt w ruchu na świeżym powietrzu podczas treningów i imprez.

Świebodzińska Spółdzielnia Mieszkaniowa opiekuje się naszym Klubem od roku 1980 (wcześniej, w latach 1975 – 1980, LZT „Elterma”) zapewniając odpowiednie warunki do pracy w pomieszczeniach piwnicznych na Osiedlu Łużyckim, zatrudniając instruktora, a także przeznaczając pewne środki na działalność.

W 2004 r. założyliśmy Świebodzińskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych – od roku 2006 organizację pożytku publicznego – którego podstawowym celem statutowym uczyniliśmy krzewienie i wspieranie modelarstwa lotniczego w powiecie świebodzińskim. Umożliwiło to pozyskiwanie dodatkowych środków na finansowanie naszej działalności, a także, częściowo, kosztów eksploatacji pomieszczeń klubowych.

image1

Działalność Klubu

Instruktorem, przy walnej pomocy starszych modelarzy – swoich wychowanków, jest inicjator powstania Klubu mgr inż. Janusz Rutkowski.

W naszej lokalnej społeczności (i nie tylko) można by doliczyć się ponad czterystu osób, które były lub są związane z naszym Klubem. Rezultaty ich osiągnięć sportowych dokumentuje galeria stu kilkudziesięciu pucharów i około dwustu dyplomów. Są pośród nich mistrzowie i wicemistrzowie Polski, członkowie kadry narodowej, kilkudziesięciu mistrzów województwa, a także tryumfatorzy wielu edycji Pucharu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Pucharu Polski.

Nasi modelarze specjalizowali się w kilku klasach modeli – przede wszystkim swobodnie latających: szybowców klasy F1A i F1H, z napędem gumowym klasy F1G oraz napędzanych silnikiem na sprężony CO2 klasy F1K, a także na uwięzi – akrobacyjnych klasy F2B i F2B/M. Domenę najmłodszych stanowiła klasa swobodnie latających modeli szybowców F1A1/2 oraz modele halowe szybowców klasy F1N (tzw. „rzutki”).

image2

Modelarstwo lotnicze

W ostatnich dekadach modelarstwo lotnicze zostało stopniowo zdominowane przez łatwo dostępne zdalnie sterowane modele w zestawach do montażu lub nawet w stanie gotowym do lotu, co spowodowało zdecydowane obniżenie atrakcyjności dotychczasowej, bogatej oferty innych klas modeli. Obecnie modelarze naszego Klubu – to już kolejne pokolenia – budują głównie modele zdalnie sterowane z napędem spalinowym bądź elektrycznym z zakupionych przez siebie zestawów.

Od kilku lat korzystamy z prowizorycznego lotniska na nieużytkach w pobliżu Świebodzina.

Wykorzystujemy każdą okazję do zaprezentowania się i wymiany doświadczeń – uczestniczymy w zlotach i pokazach.

Staramy się, jak możemy, być w naszej działalności pożytecznymi i widocznymi mając nadzieję, że przez wieloletnią pracę i odnoszone sukcesy wypracowaliśmy sobie trwałe miejsce w naszym środowisku.

IMG_8285_2_
Świebodzińska Spółdzielnia Mieszkaniowa