Co się dzieje w Klubie Betonik?

Musisz zainstalować rozszerzenie Flash aby oglądnąć film

Co się dzieje w Klubie Betonik,
zapraszamy do obejrzenia prezentacji.
Drukuj

     Klub Modelarstwa Lotniczego gromadzi pasjonatów „małego lotnictwa” pragnących budować modele latające. Po drodze do tego celu powinni nauczyć się wielu niezbędnych rzeczy, teoretycznych i praktycznych, a przede wszystkim dokładności i krytycznej oceny swojej pracy. Mnóstwo godzin spędzonych w modelarni znajduje ukoronowanie, a modelarz pełnię satysfakcji, kiedy model wykonuje swój pierwszy poprawny lot. To wartościowa rozrywka, ale też forma rekreacji i sportu, wymuszająca pobyt w ruchu na świeżym powietrzu podczas treningów i imprez.

     Świebodzińska Spółdzielnia Mieszkaniowa opiekuje się naszym Klubem od roku 1980 (wcześniej, w latach 1975 – 1980, LZT „Elterma”) zapewniając odpowiednie warunki do pracy w pomieszczeniach piwnicznych na Osiedlu Łużyckim, zatrudniając instruktora, a także przeznaczając pewne środki na działalność.

     W 2004 r. założyliśmy Świebodzińskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych – od roku 2006 organizację pożytku publicznego – którego podstawowym celem statutowym uczyniliśmy krzewienie i wspieranie modelarstwa lotniczego w powiecie świebodzińskim. Umożliwiło to pozyskiwanie dodatkowych środków na finansowanie naszej działalności, a także, częściowo, kosztów eksploatacji pomieszczeń klubowych.

     Instruktorem, przy walnej pomocy starszych modelarzy – swoich wychowanków, jest inicjator powstania Klubu mgr inż. Janusz Rutkowski.

W naszej lokalnej społeczności (i nie tylko) można by doliczyć się ponad czterystu osób, które były lub są związane z naszym Klubem. Rezultaty ich osiągnięć sportowych dokumentuje galeria stu kilkudziesięciu pucharów i około dwustu dyplomów. Są pośród nich mistrzowie i wicemistrzowie Polski, członkowie kadry narodowej, kilkudziesięciu mistrzów województwa, a także tryumfatorzy wielu edycji Pucharu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Pucharu Polski.

     Nasi modelarze specjalizowali się w kilku klasach modeli – przede wszystkim swobodnie latających: szybowców klasy F1A i F1H, z napędem gumowym klasy F1G oraz napędzanych silnikiem na sprężony CO2 klasy F1K, a także na uwięzi – akrobacyjnych klasy F2B i F2B/M. Domenę najmłodszych stanowiła klasa swobodnie latających modeli szybowców F1A1/2 oraz modele halowe szybowców klasy F1N (tzw. „rzutki”).

     W ostatnich dekadach modelarstwo lotnicze zostało stopniowo zdominowane przez łatwo dostępne zdalnie sterowane modele w zestawach do montażu lub nawet w stanie gotowym do lotu, co spowodowało zdecydowane obniżenie atrakcyjności dotychczasowej, bogatej oferty innych klas modeli. Obecnie modelarze naszego Klubu – to już kolejne pokolenia – budują głównie modele zdalnie sterowane z napędem spalinowym bądź elektrycznym z zakupionych przez siebie zestawów.

     Od kilku lat korzystamy z prowizorycznego lotniska na nieużytkach w pobliżu Świebodzina.

     Wykorzystujemy każdą okazję do zaprezentowania się i wymiany doświadczeń – uczestniczymy w zlotach i pokazach.

     Staramy się, jak możemy, być w naszej działalności pożytecznymi i widocznymi mając nadzieję, że przez wieloletnią pracę i odnoszone sukcesy wypracowaliśmy sobie trwałe miejsce w naszym środowisku.